12 Obserwatorzy
37 Obserwuję
Seba

Seba

Teraz czytam

Zwał
Sławomir Shuty
Snow Crash
Neal Stephenson
Expedition zu den Polen
Steffen Möller

Zbiegli naziści. Jak hitlerowscy zbrodniarze uciekli przed sprawiedliwością.

Zbiegli naziści - Gerald Steinacher, Maciej Antosiewicz

"Społeczeństwo, które potrafi się zmierzyć z mrocznymi epizodami w swojej historii, jest zdolne do wyciągania wniosków z przeszłości w celu kształtowania lepszej przyszłości, a cel ten był również powodem napisania niniejszej książki, do drobiazgowego udokumentowania historii sprawców i ówczesnych uwarunkowań politycznych, a także do wyjaśnienia historycznego udziału instytucji i państw w ucieczce nazistów."

 

Książka niewątpliwie ważna. Ukazuje procesy jakie doprowadziły do ucieczki przed sprawiedliwością nazistów odpowiedzialnych za masowe morderstwa. Co ciekawe dopiero teraz udostępniane są archiwa, dzięki którym możemy uzyskać odpowiedzi na jeszcze wiele pytań (z wyjątkami np. Watykanu).

Sama publikacja jest "niestety" wydaniem książkowym pracy habilitacyjnej. Pisze niestety ponieważ z jednej strony zawiera bogato udokumentowane źródła, jak to praca naukowa, ale niektóre rozdziały czyta się dość ciężko. Miałem wrażenie ciągłych powtórzeń i zbyt "sztywnego" i "suchego" języka. Trochę szkoda, bo temat we współczesnych demokracjach bardzo ważny .