12 Obserwatorzy
37 Obserwuję
Seba

Seba

Teraz czytam

Zwał
Sławomir Shuty
Snow Crash
Neal Stephenson
Expedition zu den Polen
Steffen Möller

Zbiegli naziści. Jak hitlerowscy zbrodniarze uciekli przed sprawiedliwością.

Zbiegli naziści - Gerald Steinacher, Maciej Antosiewicz

"Społeczeństwo, które potrafi się zmierzyć z mrocznymi epizodami w swojej historii, jest zdolne do wyciągania wniosków z przeszłości w celu kształtowania lepszej przyszłości, a cel ten był również powodem napisania niniejszej książki, do drobiazgowego udokumentowania historii sprawców i ówczesnych uwarunkowań politycznych, a także do wyjaśnienia historycznego udziału instytucji i państw w ucieczce nazistów."

 

Książka niewątpliwie ważna. Ukazuje procesy jakie doprowadziły do ucieczki przed sprawiedliwością nazistów odpowiedzialnych za masowe morderstwa. Co ciekawe dopiero teraz udostępniane są archiwa, dzięki którym możemy uzyskać odpowiedzi na jeszcze wiele pytań (z wyjątkami np. Watykanu).

Sama publikacja jest "niestety" wydaniem książkowym pracy habilitacyjnej. Pisze niestety ponieważ z jednej strony zawiera bogato udokumentowane źródła, jak to praca naukowa, ale niektóre rozdziały czyta się dość ciężko. Miałem wrażenie ciągłych powtórzeń i zbyt "sztywnego" i "suchego" języka. Trochę szkoda, bo temat we współczesnych demokracjach bardzo ważny .

Dysforia. Przypadki Mieszczan Polskich.

Dysforia. Przypadki mieszczan polskich - Marcin Kołodziejczyk

Trochę współczesnego polskiego reportażu.
Czyli jak polskie mieszczuchy radzą sobie w "nowej" rzeczywistości. Trochę śmiesznie, trochę strasznie. Kilka rozdziałów w stylu ... "Masłowskiej" za czym specjalnie nie przepadam ale na pewno warto przeczytać.

Morze Niegościnne - Jakub Szamałek

Jest to druga książka tego autora i jednocześnie kontynuacja lasów głównego bohatera. Lepsza, moim zdaniem, niż pierwsza powieść. Bardzo dobry kryminał na wakacyjny czas. Akcja rozgrywa się w V w. p.n.e na terenie dzisiejszego Krymu więc moża powiedzieć, że temat "na czasie".

100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku

100/XX. Tom 1: 1901-1965 Antologia polskiego reportażu XX wieku - Zofia Nałkowska, Maria Dąbrowska, Władysław Stanisław Reymont, Melchior Wańkowicz, Jan Parandowski, Ewa Szelburg-Zarembina, Maria Konopnicka, Ryszard Kapuściński, Anna Strońska, Stefan Kozicki, Zbigniew Kwiatkowski, Włodzimierz Godek, Bogdan Ostromęcki, Michał Krajews

Już się szykuję do zakupu!

PIK przedstawiła kolejną wersję projektu ustawy o jednolitej cenie książki

PIK czyli Polska Izba Książki zaproponowała kolejny projekt ustawy o jednolitej cenie książek.

 

Krótko w żołnierskich słowach.

Jeśli ktoś ma wątpliwości jak taka ustawa może wpłynąć na rynek polskich książek to proszę porównać cenę prenumeraty tygodnika Polityka (wersja na Kindle) na amazon.com (czyli rynek bez regulacji) oraz amazon.de (rynek regulowany). Dla leniwych: USA 2,90 Euro w DE 4,99 Euro...

 

Więcej między innymi w:

http://www.ekundelek.pl

Źródło materiału: http://www.ekundelek.pl/2014/02/polska-izba-ksiazki-przedstawia-kolejny.html

Reading progress update: I've read 20 out of 100 percent.

Na południe od Lampedusy. Podróże rozpaczy - Stefano Liberti
"Dla każdego człowieka Pierwszy Kontakt stanowił wyraziste, powtarzające się wydarzenie: przypadkowe spotkanie z obcym w metrze, wspólna jazda windą, lot samolotem ramię w ramię z nieznajomym, spotkanie na przystanku autobusowym, przy recepcji, na plaży, w kościele, kinie czy gdziekolwiek zostaniemy wrzuceni razem i musimy jakoś sobie z tym radzić."
Safari mrocznej gwiazdy. Lądem z Kairu do Kapsztadu - Paul Theroux

Safari mrocznej gwiazdy. Lądem z Kairu do Kapsztadu (Paul Theroux)
- Your Highlight Location 9701-9704 |

 

Pozycja pod każdym względem warta polecenia.

Autor chwilami bywa ... kontrowersyjny ale na pewno doskonale potrafi oddać "klimat" kontynentu i niezwykłej podróży.

Można tu znaleźć to co najbardziej lubie w reportarzu. Ludzi.

Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy.

Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy - Ed Vulliamy

„Ameksyka” to wstrząsająca historia terroru rozgrywającego się na pograniczu amerykańsko-meksykańskim – w swoistym państwie, które należy zarówno do Stanów Zjednoczonych, jak i do Meksyku, a jednocześnie do żadnego z nich. W 2009 r. Ed Vulliamy ruszył w podróż wzdłuż tej granicy, od wybrzeża Pacyfiku po Zatokę Meksykańską, od Tijuany do Matamoros, w podróż przez krwawy krajobraz korupcji i wojny domowej, a zarazem piękna, radości i życia. 

- na pewno przeczytam